Приїхавши в Чехію з України через війну, ви маєте право вільно перебувати в країні 90 днів і/або оформити собі спеціальну довгострокову візу. Ви також можете звернутися за безкоштовними юридичними та психологічними консультаціями та отримати допомогу в пошуку житла ( нижче є ссилки на джерела для пошуку). Для того, щоб прискорити процес адаптації до життя в новій країні, Чеське телебачення і чеське радіо частково почали мовлення українською.
Надання житла
Якщо у вас немає в Чехії знайомих і потрібно знайти тимчасове житло, ви можете звернутися до регіонального центру допомоги українцям з проханням про розміщення. Також ви можете шукати житло самостійно на одному з цих
ресурсів:
https://www.stojimezaukrajinou.cz/ua#zhitlo Якщо ви можете платити за оренду квартири, скористайтеся пошуковиком житла
sreality.cz (
https://www.sreality.cz/) або
bezrealitky.cz. (
https://www.bezrealitky.cz/)
Головний інформаційний портал:
UA - Інформація для громадян України в Чехії у зв'язку з російською агресією в Україні - Ministerstvo vnitra České republiky (mvcr.cz) Безкоштовна психологічна підтримка: «Національний інститут душевного здоров’я» пропонує біженцям з України психіатричну та психологічну допомогу. Допомога може бути надана в екстреному режимі та без попереднього запису.
Контакт: (
+420) 283088139 або e-mail:
ambulance@nudz.czБезкоштовна юридична підтримка: https://www.helpukraine.cz/https://www.ua.support/Контакти безкоштовних юристів:
https://www.cak.cz/scripts/detail.php?id=25507 Переклади юридичних документів здійснюють у Чехії судові перекладачі. На сайті Палати судових перекладачів ви знайдете перекладача за мовою та регіоном:
https://www.kstcr.cz/cz/url-members/params/members[region]//members[type]/both/members[name]//members[languages]/10 Працевлаштування:Якщо ви отримали тимчасовий захист, у вас є вільний доступ до ринку праці. Це означає, що ви можете собі знайти будь-яку роботу, підписати контракт з роботодавцем і починати працювати.
Для початку Ви можете заповнити заяву про пошук роботи на сайті Міністерства соціальних справ Чехії:
Заява шукача роботи:
https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-zarazeni-do-evidence-zajemcu-o-zamestnani Перелік вільних вакансій від Міністерства соціальної праці:
Пошук вільних вакансій у Чехії :
https://www.uradprace.cz/web/uk/posuk-vakantnih-misc-2 Мобільний зв’язокУ Чехії працюють три основні оператори:
Vodafone,
T-Mobile,
O2. Детальну інформацію про тарифні умови ви дізнаєтеся зі статті:
Мобільний зв'язок у Чехії:
https://proukrainu.blesk.cz/mobilnyj-zvjazok-u-chechiji/ Проїзд у громадському транспорті З 12 червня 2022 року громадський транспорт Праги та Середньочеського краю став платним для біженців із України. Правом безкоштовного проїзду можна користуватися лише упродовж 5 днів після отримання візи тимчасового захисту. Після цього необхідно оформити пільговий проїздний квиток для осіб, яким потрібна матеріальна допомога. Їх можна придбати в місцях продажу проїзних документів Транспортного підприємства головного міста Прага на зупинках метро.
Детальна інформація про оформлення квитка та місця продажу:
Де придбати квиток у Празі:
https://proukrainu.blesk.cz/de-kupyty-proiznyi-kvytok-u-prazi/ Про проїзд у громадському транспорті інших чеських міст:
Громадський транспорт у інших містах:
https://proukrainu.blesk.cz/hromadskyi-transport-u-inshykh-mistakh/ Отримання матеріальної допомоги: Громадяни України, що отримали тимчасовий захист і поки що не змогли працевлаштуватися, можуть звернутися за отриманням спеціальних грошових надбавок для людей у кризовій ситуації. Детальну інформацію ви знайдете на сайті Міністерства праці та соціальної політики за
посиланням:
https://davkyuk.mpsv.cz/uk/jazyk Банківський рахунок можна відкрити в більшості чеських банків. Для цього потрібно прийти у відділення з закордонним паспортом чи посвідкою особи, виданою в консульстві України в Чехії.
Пошуки безкоштовної школи та садочка: https://shkola.cz/uk.
Багато корисної інформації ви також знайдете за посиланням:
https://www.stojimezaukrajinou.cz/uaабо в
спеціальному випуску журналу Пороги ( .pdf , 4.47 Мб ).
Додаткова інформація:
· Зателефонуйте на україномовну інформаційну лінію МВС ЧР для громадян України:
Телефон:
+420 974 801 802· Електронна пошта:
ukrajina@mvcr.czГАРЯЧА ЛІНІЯ «Людина в біді» : +420 770 600 800Детальну інформацію про умови отримання Тимчасового захисту, продовження діючої чеської візи тощо ви знайдете на сайті МВС Чехії:
https://www.mvcr.cz/ukrajina.